‘Tasavvuf pilav, halk müziği meze gibidir’

Türkçe ve Balkan dillerinde söylediği türkülerle Türkiye'de de önemli bir dinleyici kitlesine sahip olan Kanadalı Brenna MacCrimmon, "Tasavvuf herkesin yiyebileceği bir pilavdır ama halk müziği güçlü tatları, farklı dokusu ve renkleri olan bir meze gibidir" dedi. 

Balkan türkülerinin başarılı yorumcusu Kanadalı Brenna MacCrimmon, dün İstanbul’da Zorlu PSM’de konser verdi. Sabah’ın haberine göre, konser öncesi konuşan MacCrimmon, Kanada’da gençlik yıllarında TRT arşivleri sayesinde Türk müziğiyle tanıştığını söyledi.

Selim Sesler ve Baba Zula gibi isimlerle yaptığı çalışmaların yanı sıra, Fatih Akın’ın yönettiği İstanbul Hatırası belgeseliyle Türkiye’de önemli bir dinleyici kitlesine sahip olan Kanadalı müzisyen, “Türküleri anlamak ve iyi söylemek için melodi yetmez, Türkçe öğrenmek şart” dedi.

TÜRKÇE ŞARKILARDAN OLUŞAN ALBÜM GELİYOR

Aynı zamanda ‘Etnomüzikolog’ da olan MacCrimmon, Kanada’da Türk müziği denince akla tasavvuf müziği geldiğini ifade ederek, “Tasavvuf müziğini seviyorum; insanları birleştiriyor. Tasavvuf herkesin yiyebileceği bir pilavdır ama halk müziği güçlü tatları, farklı dokusu ve renkleri olan bir meze gibidir. Paylaşılması kolaydır, ama alışmak zaman ister” ifadelerini kullandı.

Başarılı sanatçı, önümüzdeki kış Türkçe şarkılardan oluşan bir albüm hazırlayacağını da müjdeledi.

Info
Category:
Created:
Updated:
727
Comments (0)